Układanie Kostki Rubika - sztuczki

Przesunięcie środkowych elementów

Należy czterokrotnie powtórzyć sekwencję ruchów:

czyli na przemian środkową ścianę do góry i obrót całej kostki - i wszystkie środki powinny się przemieścić i znajdować na "nie swoich" bokach.

M' y' M' y' M' y' M' y'

Powtarzając operację dwa razy (dla odpowiednich ścianek) powinniśmy uzyskać układ, gdzie tylko 4 z 6 środków jest przesuniętych!

Polecane angielskojęzyczne strony o tematyce Kostki Rubika

http://www.ws.binghamton.edu/fridrich/
http://www.cubefreak.net/
http://www.speedcubing.com/

Kostka Rubika wynaleziona została przez Ernő Rubika w 1974 roku. Zabawka ta zyskała sobie ogromną popularność na całym świecie. Sprzedano setki milionów egzemplarzy. Kostka dorobiła się wielu podróbek i przeróbek, które miały urozmaicić zabawę. Najpopularniejszą jej wersją jest jednak nadal wersja pierwotna - sześcian z pokolorowanymi ścianami.

Istnieje mnóstwo technik układania kostki. Samo ułożenie końcowe doczekało się również wielu ciekawych rozwinięć polegających na uzyskiwaniu różnorodnych figur geometrycznych budowanych za pomocą kolorów.

Kostka Rubika składa się z 26 sześcianów - pól. Jednak fakt, iż część z nich jest połączona (nietrudno rozebrać kostkę, by się o tym przekonać), tak więc ogólnie Kostka Rubika zawiera 21 części.

Tak skromna ilość elementów kostki 3D czyli 3x3x3 nie przeszkadza w tym, aby istniało całe mnóstwo różnych ustawień. Ktoś je policzył i dla klasycznej Kostki Rubika jest to 43 252 003 274 489 856 000, czyli całkiem sporo jak na "prostą" grę logiczną.

Nie jest to jednak problem dla prawdziwych rubikomaniaków. Najlepsi gracze dawno przekroczyli granicę minuty w jej układaniu. Najwięksi mistrzowie potrzebują na to zaledwie kilkunastu sekund.

Samo nauczenie nie sprawie wiele kłopotów, a jednak układanie Kostki Rubika daje tak wiele przyjemności, że do dzisiaj wciąż się ją układa i organizuje dziesiątki zawodów w jej układaniu.