Kurs układania Kostki Rubika - dwa ostatnie rogi obok

Niestety, często występuje przypadek, gdy gamma prowadzi do (tak ja przy gammie oznaczenie tyczy się ścianki od spodu):

kostka rubika ostatnie rogi obok

tego, gdy dwa wierzchołki położone obok są zamienione ze sobą.

Należy wtedy obrócić kostkę jak do gammy i wykonać zwykłą dla lewej lub prawej strony w zależności jak obróciliśmy kostką.

Ostatni ruch pierwszej gammy należy powielić i stanowić on ma początek dla kolejnej gammy zwykłej robionej tym razem dla drugiej strony (wyznaczy to zwyczajnie ten ostatni ruch).

W ten sposób elementy powinny zostać zamienione.

Istnieje oczywiście skrócone rozwiązanie - należy ustawić kostkę tak jak na rysunku:

rogi obok

A więc układnym kolorem do przodu, gdzie dwa jego elementy są na górnej ściance - a na ich miejscu znajdują się dowolne inne

L F U L U' R U L' U' F' L' F R' F'

W ten sposób oszczędza się 2 ruchy w porównaniu do stosowania podwójnej gammy.

Kostka Rubika wynaleziona została przez Ernő Rubika w 1974 roku. Zabawka ta zyskała sobie ogromną popularność na całym świecie. Sprzedano setki milionów egzemplarzy. Kostka dorobiła się wielu podróbek i przeróbek, które miały urozmaicić zabawę. Najpopularniejszą jej wersją jest jednak nadal wersja pierwotna - sześcian z pokolorowanymi ścianami.

Istnieje mnóstwo technik układania kostki. Samo ułożenie końcowe doczekało się również wielu ciekawych rozwinięć polegających na uzyskiwaniu różnorodnych figur geometrycznych budowanych za pomocą kolorów.

Kostka Rubika składa się z 26 sześcianów - pól. Jednak fakt, iż część z nich jest połączona (nietrudno rozebrać kostkę, by się o tym przekonać), tak więc ogólnie Kostka Rubika zawiera 21 części.

Tak skromna ilość elementów kostki 3D czyli 3x3x3 nie przeszkadza w tym, aby istniało całe mnóstwo różnych ustawień. Ktoś je policzył i dla klasycznej Kostki Rubika jest to 43 252 003 274 489 856 000, czyli całkiem sporo jak na "prostą" grę logiczną.

Nie jest to jednak problem dla prawdziwych rubikomaniaków. Najlepsi gracze dawno przekroczyli granicę minuty w jej układaniu. Najwięksi mistrzowie potrzebują na to zaledwie kilkunastu sekund.

Samo nauczenie nie sprawie wiele kłopotów, a jednak układanie Kostki Rubika daje tak wiele przyjemności, że do dzisiaj wciąż się ją układa i organizuje dziesiątki zawodów w jej układaniu.