Kostka 5D

Kostka 5D na ekranie 2D

A tu "mini" wizualizacja kostki 5D. Niestety, jak to w przypadku rzutów na ekran tracimy 3 dodatkowe wymiary.

Kostka Rubika 5D R^5
http://www.gravitation3d.com/magiccube5d/

Żeby zrozumieć, o co chodzi z utratą informacji, którą niesie ze sobą redukowanie liczby wymiarów przy wizualizacji należy przyjrzeć się prostszym przykładom z gotowym rozwiązaniem!

Weźmy np obiekt 3D - sześcian - gdy spojrzymy na niego wprost (to tak jakbyśmy przecięli go płaszczyzną), otrzymamy figurę płaską o 4 bokach. A więc z 3D zrobiło się 2D, a utraciliśmy tylko jeden wymiar. Tracąc kolejne dwa wymiary, sześcian zostanie zdegradowany do punktu bez żadnego wymiaru! Totalna degeneracja w 100% odbierająca sześcianowi jego wizualne cechy!

Teraz spróbujmy sobie wyobrazić przekłamanie na w/w obrazku. Kostka 5D musi być w porównaniu z tym rysunkiem o wiele bardziej ciekawa - konkretnie o 3 wymiary ciekawsza!. Tyleż ciekawsza, ile różnic widzimy pomiędzy punktem bez wymiaru a sześcianem klasycznej Kostki Rubika.

Pozdrawiam! I życzę ciekawych przemyśleń w piątym wymiarze ;-D

Kostka Rubika wynaleziona została przez Ernő Rubika w 1974 roku. Zabawka ta zyskała sobie ogromną popularność na całym świecie. Sprzedano setki milionów egzemplarzy. Kostka dorobiła się wielu podróbek i przeróbek, które miały urozmaicić zabawę. Najpopularniejszą jej wersją jest jednak nadal wersja pierwotna - sześcian z pokolorowanymi ścianami.

Istnieje mnóstwo technik układania kostki. Samo ułożenie końcowe doczekało się również wielu ciekawych rozwinięć polegających na uzyskiwaniu różnorodnych figur geometrycznych budowanych za pomocą kolorów.

Kostka Rubika składa się z 26 sześcianów - pól. Jednak fakt, iż część z nich jest połączona (nietrudno rozebrać kostkę, by się o tym przekonać), tak więc ogólnie Kostka Rubika zawiera 21 części.

Tak skromna ilość elementów kostki 3D czyli 3x3x3 nie przeszkadza w tym, aby istniało całe mnóstwo różnych ustawień. Ktoś je policzył i dla klasycznej Kostki Rubika jest to 43 252 003 274 489 856 000, czyli całkiem sporo jak na "prostą" grę logiczną.

Nie jest to jednak problem dla prawdziwych rubikomaniaków. Najlepsi gracze dawno przekroczyli granicę minuty w jej układaniu. Najwięksi mistrzowie potrzebują na to zaledwie kilkunastu sekund.

Samo nauczenie nie sprawie wiele kłopotów, a jednak układanie Kostki Rubika daje tak wiele przyjemności, że do dzisiaj wciąż się ją układa i organizuje dziesiątki zawodów w jej układaniu.