Kurs układania Kostki Rubika - pierwsza ścianka
Ułożenie pierwszej ściany Kostki Rubika to sprawa dość prosta - jednak, aby całość szła dobrze, należy to robić szybko i z głową - a więc do rzeczy!
Układanie pierwszej ściany - najprościej założyć, że układaną ściankę trzymamy sobie na górze, składa się z trzech zasadniczych etapów.
- Dokładne obejrzenie kostki - spostrzeżenie, od której ściany najkorzystniej jest zaczynać (o ile zaczynamy od dowolnego koloru, bo część rubiko-maniaków zawsze zaczyna od tego samego - wtedy nieco łatwiej jest z zapamiętaniem kolorów, co poprawia szybkość)
- Ułożenie kształtu krzyża na tej ściance w ten sposób, aby pasował do środkowych pól ścian bocznych.
- Ustawienie wierzchołków - o ile to możliwe próba jednoczesnego wstawienia jakiegoś elementu środkowego piętra.
Oczywiście, że można optymalnych ruchów do ułożenia pierwszego piętra uczyć się na pamięć, jednak na początek dużo lepiej jest układać bez dodatkowej pomocy. Równocześnie przez cały czas starać się systematycznie zmniejszać ilość potrzebnych na to ruchów.
Można tego dokonać poprzez wykorzystanie pewnych przesunięć do kolejnych (należy sporo przy tym kombinować) oraz optymalizację kolejności układania, no i wybór punktu startowego itp.
kostka rubika, układanie kostki rubika, jak układać kostkę rubika
Kostka Rubika wynaleziona została przez Ernő Rubika w 1974 roku. Zabawka ta zyskała sobie ogromną popularność na całym świecie. Sprzedano setki milionów egzemplarzy. Kostka dorobiła się wielu podróbek i przeróbek, które miały urozmaicić zabawę. Najpopularniejszą jej wersją jest jednak nadal wersja pierwotna - sześcian z pokolorowanymi ścianami.
Istnieje mnóstwo technik układania kostki. Samo ułożenie końcowe doczekało się również wielu ciekawych rozwinięć polegających na uzyskiwaniu różnorodnych figur geometrycznych budowanych za pomocą kolorów.
Kostka Rubika składa się z 26 sześcianów - pól. Jednak fakt, iż część z nich jest połączona (nietrudno rozebrać kostkę, by się o tym przekonać), tak więc ogólnie Kostka Rubika zawiera 21 części.
Tak skromna ilość elementów kostki 3D czyli 3x3x3 nie przeszkadza w tym, aby istniało całe mnóstwo różnych ustawień. Ktoś je policzył i dla klasycznej Kostki Rubika jest to 43 252 003 274 489 856 000, czyli całkiem sporo jak na "prostą" grę logiczną.
Nie jest to jednak problem dla prawdziwych rubikomaniaków. Najlepsi gracze dawno przekroczyli granicę minuty w jej układaniu. Najwięksi mistrzowie potrzebują na to zaledwie kilkunastu sekund.
Samo nauczenie nie sprawie wiele kłopotów, a jednak układanie Kostki Rubika daje tak wiele przyjemności, że do dzisiaj wciąż się ją układa i organizuje dziesiątki zawodów w jej układaniu.