Notacja ruchów i miejsc w Kostce Rubika

Ruchy ścian i ich nazwy

Nauka tych wydawać by się mogło specjalistycznych nazw - symboli stosowanych do zapisu sekwencji w ruchach kostki, może wydawać się niepotrzebną jednak chciałbym przekonać wszystkich, że jest inaczej.

Znajomość "profesjonalnego" zapisu jak układać kostkę to kolejna ciekawa umiejętność - nie jest to może alfabet morsa, czy umiejętność czytania z ruchu ust, jednak na 100% jest to umiejętność, która dla osób chcących sprawnie układać - nauczyć się tego przez Internet będzie bardzo pomocna.

Większość stron stosuje taki zapis, natomiast cała reszta stosuje system obrazkowo opisowy, który i ja próbowałem zastosować - jednak jest to kłopotliwe zarówno w odczycie jak i wydruku, nie mówiąc już o stworzeniu takiej strony.

Znajomość kodowania pozwoli rubiko-maniakowi korzystać z całej wiedzy zawartej w internecie na temat kostki - nie tylko polsko-opisowych pozycji. Tak więc szczerze polecam!

Ruch ścian (zgodnie ze wskazówkami zegara) oznaczany jest z angielskiego:
R od right.
' - ruch odwrotny (odwrotnie do ruchu wskazówek zegara to R'.
2 - ruch wykonany dwukrotnie (180 stopni) (np. R'2).

W ten sposób otrzymujemy możliwe ruchy D(down), U(up), L(left), R(right), F(front), B(back) - dla ruchów zgodnych z ruchem wskazówek zegara. Odpowiednio mamy D', U', L', R', F', B' dla ruchów przeciwnych kierunkiem względem ruchów wskazówek zegara.

w dodajemy, gdy przesunięcie ma dotyczyć dwóch warstw np: Rw to przesunięcie R oraz M jednocześnie.

a (od antislice) dodajemy, gdy razem z przesuwaną ścianą przemieszczamy w ten sam sposób ścianę po drugiej stronie kostki. Np: Ra to to samo co RL'

s (od slice) dodajemy gdy razem z daną ścianą przesuwamy w odwrotną stronę ścianę po drugiej stronie kostki. Np Rs to to samo co RL

Obroty środkową częścią kostki

M oznacza, że "cofamy" ścianą środkową z pomiędzy R i L.
E oznacza, że "cofamy" ścianą środkową z pomiędzy U i D.
S oznacza, że "cofamy" ścianą środkową z pomiędzy F i B.

Istnieje zapis, gdzie wyrażenia: Sr, Sl, Sf, Sb, Su, Sd oznaczają ruch środkowej odpowiednio razem z ścianką: R, L, F, B, U, D.

Obroty całą kostką

x to obrót kostki zgodnie z tym, jak to się wykonuje przy R.
y to obrót kostki zgodnie z tym, jak to się wykonuje przy U.
z to obrót kostki zgodnie z tym, jak to się wykonuje przy F.

Krawędzie

Nazywamy je łącząc litery ścian pomiędzy którymi się znajdują. np: BU

Wierzchołki

Nazywamy je łącząc litery ścian pomiędzy którymi się znajdują. np: BUL

Przykład:
Gamma zwykła dla lewej
to w w/w notacji to: L'BRB'LBR'B' - dużo przejrzyściej :)

Kostka Rubika wynaleziona została przez Ernő Rubika w 1974 roku. Zabawka ta zyskała sobie ogromną popularność na całym świecie. Sprzedano setki milionów egzemplarzy. Kostka dorobiła się wielu podróbek i przeróbek, które miały urozmaicić zabawę. Najpopularniejszą jej wersją jest jednak nadal wersja pierwotna - sześcian z pokolorowanymi ścianami.

Istnieje mnóstwo technik układania kostki. Samo ułożenie końcowe doczekało się również wielu ciekawych rozwinięć polegających na uzyskiwaniu różnorodnych figur geometrycznych budowanych za pomocą kolorów.

Kostka Rubika składa się z 26 sześcianów - pól. Jednak fakt, iż część z nich jest połączona (nietrudno rozebrać kostkę, by się o tym przekonać), tak więc ogólnie Kostka Rubika zawiera 21 części.

Tak skromna ilość elementów kostki 3D czyli 3x3x3 nie przeszkadza w tym, aby istniało całe mnóstwo różnych ustawień. Ktoś je policzył i dla klasycznej Kostki Rubika jest to 43 252 003 274 489 856 000, czyli całkiem sporo jak na "prostą" grę logiczną.

Nie jest to jednak problem dla prawdziwych rubikomaniaków. Najlepsi gracze dawno przekroczyli granicę minuty w jej układaniu. Najwięksi mistrzowie potrzebują na to zaledwie kilkunastu sekund.

Samo nauczenie nie sprawie wiele kłopotów, a jednak układanie Kostki Rubika daje tak wiele przyjemności, że do dzisiaj wciąż się ją układa i organizuje dziesiątki zawodów w jej układaniu.